Pravidlá projektu
Pravidlá programu Zelená škola na školský rok 2017/2018
Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.
Program na Slovensku koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Medzinárodným garantom je Nadácia FEE - Foundation for Environmental Education.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ
A. Registrácia do programu Zelená škola
- Škola ustanoví osobu, pedagóga zodpovedného za koordináciu programu na škole – koordinátora
- Škola je považovaná za registrovanú v programe po zaplatení registračného poplatku. Registrácia do programu platí 1 školský rok.
B. Priebeh programu na škole
Škola zaregistrovaná do programu Zelená škola realizuje aktivity v rámci certifikačného obdobia. Certifikačné obdobie začína 1. 9. šk. roku, v ktorom škola začína realizovať metodiku 7 krokov a končí najneskôr 30. 6. v roku, v ktorom škola požiada o certifikát Zelená škola.
Odporúčaná dĺžka certifikačného obdobia je 2 školské roky. Je možné si zvoliť aj jednoročné, trojročné, prípadne dlhšie certifikačné obdobie. Počas jedného certifikačného obdobia sa škola venuje jednej prioritnej téme (Zeleň a ochrana prírody, Odpad, Voda, Energia, Doprava a ovzdušie, Zelené obstarávanie a úradovanie).
V danom certifikačnom období škola postupuje podľa metodiky 7 krokov:
- Kolégium Zelenej školy - akčná skupina a organizačný garant programu na škole;
- Environmentálny audit - analýza súčasného stavu školy, ktorá je podkladom pre systematické plánovanie
- Environmentálny akčný plán (EAP) - dlhodobejšia vízia školy v environmentálnej oblasti, rozpracovaná na čiastkové ciele a konkrétne aktivity;
- Monitorovanie a priebežné hodnotenie plnenia akčného plánu - priebežné monitorovanie priebehu programu na škole a úspešnosti zavádzaných opatrení v rámci naplánovaného EAP;
- Pro-environmentálna výučba – zapracovanie environmentálnej výchovy do vyučovania;
- Informovanie a spolupráca - presah environmentálnych aktivít do života školy a jej okolia;
- Eko-kódex - žiakmi umelecky stvárnené hodnoty a profilácia školy.
Po realizácii všetkých 7 krokov metodiky škola môže požiadať o certifikát Zelená škola a zúčastniť sa záverečného hodnotenia. Po získaní certifikátu začína škola nové certifikačné obdobie, priberá si novú prioritnú tému a znovu realizuje 7 krokov metodiky. Zároveň škola udržiava úroveň environmentálnych opatrení, ktoré dosiahla v predchádzajúcom certifikačnom období.