Národné projekty

Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí

Cieľovými skupinami národného projektu sú žiaci základných škôl so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, psychológovia, špeciálni pedagógovia, výchovní poradcovia pracujúci v základných školách a v zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie, vybraní rodičia a zamestnanci verejnej a štátnej správy.

www.vudpap-projekt.sk

Hlavné ciele:

• Zefektívniť systém výchovného poradenstva a prevencie (ďalej „VPaP“) – modernizovať pracovné podmienky, inovovať metodologické nástroje, metodiky, poradenské metódy, ďalším vzdelávaním zamestnancov systému VPaP s osobitným zreteľom na ich prácu so žiakmi so ŠVVP
  • Digitalizovať prostredie a diagnostické nástroje využívané v systéme VPaP
  • Inovovať, aktualizovať (reštandardizovať) psychodiagnostické nástroje, metodiky,testy, inovovať poradenské metódy a sprístupniť ich pre všetkých zamestnancov systému VPaP
  • Zefektívniť prípravu žiakov ZŠ so ŠVVP pre trh práce, uľahčiť ich sociálnu inklúziu, zvýšiť ich zamestnateľnosť, znížiť pravdepodobnosť marginalizácie na trhu práce – čo predstavuje preventívny prístup pred možnou nezamestnanosťou, osobitne pred dlhodobou nezamestnanosťou

V rámci zapojenia našej školy do tohto národného projektu kariérová poradkyňa RNDr. Anna Zaujecová absolvovala inštruktážne kurzy k metóde COMDI (Computer Diagnostic) v CPPPaP v Michalovciach. Poradenstvo k voľbe ďalšieho štúdia a povolania touto metódou počas 1. pilotnej fázy absolvovalo 5 deviatakov so ŠVVP. Na základe súhlasu zákonných zástupcov a prihlášky na diagnostiku títo žiaci absolvovali on-line testy metódou COMDI. Po zaslaní výsledkov počítačovej diagnostiky študijno-profesijných predpokladov žiaci spolu s rodičmi absolvovali individuálny poradenský rozhovor, ktorý zahŕňal vysvetlenie grafov, vyplnenie dotazníka a spracovanie záverečnej správy.

Kariérová poradkyňa RNDr. Anna Zaujecová a výchovná poradkyňa Mgr. Jaroslava Ujhelyiová získali v rámci projektu prístupové údaje na portál http://www.komposyt.sk/, ktorý digitalizuje prácu výchovného poradcu a je zdrojom užitočných informácií z oblasti kariérového a výchovného poradenstva nielen pre odborníkov ale aj pre rodičov a žiakov.

Škola získala v rámci projektu odbornú literatúru z oblasti výchovného a kariérového poradenstva a didaktické pomôcky k voľbe povolania.