Národné projekty

Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami

www.zsodborne.sk

Cieľom národného projektu, ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov ESF, je odborné vzdelávanie na základných školách a príprava prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a prácu s talentami. Projekt reaguje na aktuálne potreby trhu práce a snaží sa pripraviť kvalitných odborníkov a kvalitné pracovné sily. Do projektu je zapojených až 500 základných škôl. Na 49 pilotných zapojených ZŠ a 451 nepilotných ZŠ prebieha overovanie všetkých aktivít národného projektu. Naša škola je do NP zapojená ako nepilotná škola. Projekt je realizovaný prostredníctvom 3 aktivít.

V rámci aktivity 1 učitelia biológie, chémie, fyziky a techniky majú možnosť absolvovať inovačné kontinuálne vzdelávanie v rozsahu 60 hodín a získať metodické materiály a námety pre vyučovanie moderným a aktivizujúcim spôsobom (ukážky konkrétnych cvičení, pokusov, experimentálnych úloh)  a tematické výchovno-vzdelávacie plány pre rozšírené vyučovanie predmetov fyzika, technika, biológia a chémia. Každá zapojená škola získa odbornú literatúru z oblasti fyziky, techniky, biológie, prípadne chémie.

Cieľom aktivity 2 je zabezpečiť zlepšenie úrovne poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ZŠ pomocou aktualizačného kontinuálneho vzdelávania výchovných/kariérových poradcov, aby pomohli usmerniť žiakov študovať ďalej, podľa ich talentu a schopností. Hlavným ťažiskom aktivity 2 je využitie softvérového Nástroja pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu na stredných odborných školách. Zapojená škola získa z projektu právo (licenciu) používať tento softvérový Nástroj. Pedagogickí zamestnanci vyučujúci odborné predmety biológia, chémia, fyzika, technika, predovšetkým ale výchovný/kariérový poradca pôsobiaci na zapojenej ZŠ budú používať nástroj za účelom identifikácie potenciálu orientácie žiakov. Z každej zapojenej ZŠ sa zúčastní vzdelávania k používaniu Nástroja výchovný/kariérový poradca, resp. pedagogický zamestnanec, ktorý sa venuje profesijnej orientácii žiakov ZŠ.

Každá zapojená ZŠ zároveň dostane k dispozícii 10 ks katalógov pracovných pozícií očami detí. Katalóg pracovných pozícií bude obsahovať popis pracovných pozícií a kvalifikačných a odborných požiadaviek pre dané pozície.

Úlohou aktivity 3 je zlepšiť úroveň práce s talentami formou súťaží žiakov rôznych vekových kategórií a dosiahnutého stupňa vzdelania. Hlavnou činnosťou je organizácia a zabezpečenie kombinovaných súťaží ZŠ a SŠ, s dôrazom na zameranie v oblasti polytechnickej výchovy (biológie, chémie, fyziky, techniky). Účelom je podpora a vyhľadávanie talentov a hlavne motivácia žiakov ZŠ pre výber štúdia na SŠ, s ohľadom na potreby trhu práce a ich budúcu zamestnateľnosť. Zámerom je inšpirovať mladých ľudí pre prácu na svojom rozvoji. Motivačnými faktormi sú účasť na prezentačnej výstave JUVYR, zahraničná pracovná cesta pre víťazov jednotlivých súťaží do vedeckého centra vo švajčiarskom CERN-e, inovačné kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov, workshopy učiteľov ZŠ a SOŠ pred súťažami, aktivizácia žiakov ZŠ a SOŠ do súťaží a sústredenie žiakov pred súťažami.

V rámci národného projektu Dielne 1 sa kariérová poradkyňa RNDr. Anna Zaujecová zúčastnila v dňoch 20. - 22. mája 2015 aktualizačného kontinuálneho vzdelávania Profesijná orientácia žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie a prípravu v Košiciach. Získala odborné materiály k voľbe povolania a bola oboznámená s funkcionalitou neskôr dodaného softvérového Nástroja pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie a prípravu na stredných odborných školách. Počas vzdelávania spracovala návrh aplikačného plánu novej koncepcie profesijnej orientácie žiakov na ZŠ. Zároveň bola oslovená zamestnancami ŠIOV k spolupráci na tvorbe odborných materiálov pre nové formy vzdelávania v rámci nadväzujúceho národného projektu Podpora polytechnickej výchovy na základných školách, skrátene Dielne 2 (webová stránka: http://www.pvodborne.sk/).

Projekt je pre školu prínosom. Okrem získaných materiálov pomáha zefektívniť a zatraktívniť prácu v oblasti výchovného a kariérového poradenstva s využitím digitálnych technológií a nových foriem vzdelávania a poradenstva.